טוחני אשפה

טוחני האשפה הופכים את מטלת ניקיון המטבח לפעולה מהירה וקלה

טוחן אשפה מפחית את כמות הזבל האורגני בפח האשפה ואף מצמצם שימוש בשקיות זבל.

טוחן האשפה מונע ריחות לא נעימים מהצטברות שאריות מזון ובכך גם מונע משיכה של חרקים למיניהם.

טוחן האשפה מותקן מתחת לכיור המטבח ומתחבר לפתח הניקוז. הטוחן מופעל בלחיצת כפתור פשוטה באמצעות לחצן פניאומטי הממוקם על הכיור.

כושר הטחינה תלוי בהספק המנוע החשמלי הנמדד בכוח סוס.
1/3 כ”ס, 1/2 כ”ס, 3/4 כ”ס, 1 כ”ס ו-1.25 כ"ס.

טוחני האשפה בימינו בטוחים לשימוש, אך קיימת גם אופציה למכסה המיועד לכך למניעת הפעלת הטוחן (מתאים מאוד לשימוש בבית עם ילדים קטנים).

יתרונות טוחני אשפה

פחות סתימות

פחות זבל

ריח נקי

חוסך בזמן

חוסך בכסף

קטלוג טוחני אשפה מומלצים

זקוקים להתקנה של טוחן אשפה? אנו מתקינים את כל סוגי הטוחנים כולל קידוח בכיור עבור מפסק פניאומטי חייגו לתיאום התקנה (איזור צפון בלבד)

טוחני אשפה שאלות נפוצות

לפני שאתם רוכשים טוחן אשפה שהולך לשדרג משמעותית את חווית המטבח שלכם, יש כמה דברים שאולי תרצו לדעת על טוחני אשפה ושימוש נכון בהם.

טוחני אשפה לא משתמשים בלהבים כלשהם. במקום זאת, דיסקיות טחינה המורכבות על צלחת מסתובבת משתמשות בכוח הצנטריפוגלי כדי לדחוף בעוצמה את פסולת המזון כנגד טבעת הטחינה. הטבעת הזאת מרסקת את פסולת המזון לחלקיקים קטנטנים מאוד והופכת אותם לכמעט נוזליים.

מים זורמים שוטפים את החלקיקים דרך הטבעת אל מחוץ לטוחן ולתוך צינור הביוב שלך. משם פסולת המזון זורמת למפעל לטיהור שפכים או למערכת הספיגה שלך.

ניתן לומר שטוחני אשפה הם אלטרנטיבה מצוינת לסילוק אשפה בצורה ירוקה לעומת הדרך המסורתית כגון זריקה האשפה לפח אל המזבלות. לא רק שזה עוזר להפחית את פליטת גזי החממה, אפשר לומר שפסולת המזון ניתנת לעיבוד ולשימוש כאנרגיה מתחדשת.

העלות להפעלת טוחן אשפה היא נמוכה יחסית. טוחני אשפה טוחנים במהירות וביעילות, אז הם משתמשים בפחות חשמל. הפעלת טוחן אשפה בעל מנוע 0.5 כוח סוס למשך חודש, שוות ערך לצריכת כוח של נורה בהספק 100 וואט אשר מופעלת במשך שעה שלמה. בנוסף לזה טוחני האשפה משתמשים במעט מאוד מים, היות ומהירות הטחינה מוריד את צריכת המים למינימום המוחלט – בממוצע רק עלייה של 0.4% של צריכת מים בשנה.

לא. טוחן אשפה סטנדרטי יתאים לכל כיור יחיד או כפול, נירוסטה, קרמי או חומר אחר. תקן 3.5 אינצ’ים (90mm) פתח כיור הוא אידיאלי והטוחן מגיע עם טבעת החזקה עבור גודל זה. עם זאת, ישנם אביזרים זמינים עבור רוב החורים הלא סטנדרטיים בכיורים.

שיפוץ המטבח הוא הזמן האידיאלי לחשוב על החשיבות של נוחות והיגיינה וכיצד לחסל את הבעיות של צבירת שאריות מזון.

למרבה הפלא, טוחני אשפה הם שקטים להפליא. הרבה יותר שקטים ממה שרבים מדמיינים. 

מנועים מסוימים תוכננו בטכנלוגיות מיוחדות לשמירה על השקט.

למרות מה שאנשים רבים חושבים, לטוחני אשפה אין להבים. מנגנון הטחינה בטוח להפליא.

טוחן האשפה תוכנן להיות ללא תחזוקה. הדרך הטובה ביותר לשמור אותו במצב טוב היא פשוט להשתמש בו באופן קבוע. השאירו אותו נקי עם זרם מתון של מים קרים לאחר השימוש בו.

באפשרותך להשתמש בסודה לשתיה כדי לרענן את טוחן האשפה, במיוחד אם טיפה שאריות מזון נשארו בתוכו. והנה עצה עבור רעננות נוספת לטוחן. יש לטחון לימון או פירות הדר לכמה שניות ללא מים. לעולם אל תשימו אקונומיקה או חומרים כימיים בטוחן האשפה.

רוב צורות פסולת המזון ניתן לשים בטוחן האשפה. עצמות דגים, עופות, בשר, שאריות דגים, ירקות, פירות, קליפות ביצה ועוד. מאכלים מאוד שעירים או סיביים במיוחד כגון סלרי יש להימנע. טוחני אשפה מיועדים לפסולת מזון בלבד ואין להכניס חומרים אחרים לתוך הטוחן.

מדריך קנייה לטוחני אשפה מומלצים

על אף יתרונותיו הרבים של טוחן האשפה, השימוש בהם במדינת ישראל אינו נפוץ. המדריך שלנו יבהיר מדוע כדאי לכם לרכוש טוחן אשפה עבור המטבח שלכם. עם זאת, עליכם לוודא שאתם בוחרים את טוחן האשפה הנכון עבורכם, לאחר שתקראו את המדריך תבינו כיצד הם עובדים ואילו פרמטרים ישפיעו על הבחירה שלכם.

טוחן אשפה - מנוע וכוח עבודה

כושר הטחינה של טוחן האשפה תלוי בהספק של המנוע החשמלי ובשיטת הטחינה. הספקו של המנוע נמדד בכוח סוס. ההספקים הקיימים בטוחני האשפה הם ⅓ כ"ס, ½ כ"ס, ¾ כ"ס, 1 כ"ס ו-1.25 כ"ס . לטחינה של מזונות רכים ולכמויות קטנות לכל הפעלה יספיק טוחן של עד ½ כ"ס, ואילו לפריטים קשים כמו עצמות וקלחי תירס, וכן לטחינה בכמות גדולה בהעמסה יחידה – בחרו טוחן אשפה בהספק גבוה יותר.

יש לדעת כי דגמי טוחני אשפה שונים מבוססים על מערכות הפעלה שונות והבחירה ביניהם דורשת להכיר את תכונותיהם:

טוחן אשפה עם מנוע פחמים

זהו טוחן שפותח בשנות השבעים על ידי חברת ג'נרל אלקטריק האמריקאית, הפועל עם מספר מהירויות גבוהות ומשתנות, שנעות לרוב בין 2600 ל- 2800 סל"ד. תכונה זו נועדה למנוע עצירה לא רצויה של המכשיר. יתרונותיו של המנוע טמונים בהיותו מוצר עמיד ואמין לאורך זמן, קל משקל וקומפקטי. מנגד, עקב עבודתו במהירות גבוהה הוא יותר רועש. כמו כן, לאחר עשר שנים יש לרוב להחליף את מנגנון הפחמים של המוצר.

טוחן אשפה עם מנוע אינדוקציה

זהו מוצר ותיק הנשלט בשוק בעיקר על ידי חברת ISE ומכונה גם מנוע השראתי. מדובר במוצר מאוד שקט הטוחן במהירות נמוכה מזו של מנוע מגנטי במהירות של כ- 1400 סל"ד, כאשר מניעת עצירות לא רצויות של המנוע מתקבלת באמצעות סיבוב הפוך. דגמים מתקדמים של סוג מנוע זה מוצעים עם טחינה כפולה המשפרת את איכות הגריסה. מנגד, עקב המהירות הנמוכה קצב הטחינה שלו יותר איטי, וכמו כן קשה יותר לנקות את הגומייה שלו ולזהות חפצים לא רצויים שנפלו לתוכו.

בנוסף לאמור לעיל, טוחני אשפה מסופקים עם סוגים שונים של מפסקים:

 • מפסק אלחוטי – מפעיל ומפסיק את פעולת הטחינה באמצעות שידור פקודה למתאם הממוקם מתחת לכיור.
 • מפסק חשמלי תת כיורי – מוגן מפני מים. מצד אחד חסכוני בפעולתו ומנגד פחות נוח לשימוש.
 • מפסק פניאומטי – מפסק אוויר בעל הגנה מפני מים המותקן בכיור והינו נוח ויעיל לשימוש.

טוחן אשפה - קריטריונים חשובים לבחירה

על מנת לדעת איזה טוחן אשפה איכותי ועמיד מתאים עבורכם אשר ישרת אתכם נאמנה לתקופה ממושכת, מומלץ לבחור במוצר זה בהתאם למספר קריטריונים עיקריים:

 • מומלץ לבחור בטוחן העשוי מחומרי גלם איכותיים היכולים לעמוד לאורך זמן בחיכוך אינטנסיבי עם נוזלי הכיור.
 • יש לבחור בטוחן מאושר העומד בכל דרישות התקן במטבח, ובעל מנגנון בטיחות אמין.
 • יצרנים מומלצים – מרבית טוחני האשפה האיכותיים והמומלצים הינם מתוצרת ארה"ב.
 • מקום רכישת המוצר – מומלץ לרכוש טוחני אשפה בחנויות המתמחים במוצרי סנטריה למטבח אשר מוצרים אלו הינו תחום התמחותו העיקרי. כמו כן, יש להעדיף בית העסק שיעניק לכם מעטפת שירות מלאה לרבות התקנה, אחריות מקיפה ושירותי תמיכה ותיקונים. בנוסף, יש לבחור בבית עסק אמין וותיק המבטיח כי גם לאחר מספר שנים הוא עדיין ישמש ככתובת אקטואלית לצרכי תחזוקה ותיקון.
 • עוצמת טוחן – נעה בין חצי כוח סוס ועד 1.25 כוח סוס עבור מוצרים ביתיים. באופן כללי, ככול שהטוחן יותר חזק כך גם הוא מאריך שנים. בכל מקרה, יש לבחור במכשיר המתאים בעוצמתו לצרכי הבית, כלומר ככול שיש בבית יותר נפשות ונעשה בו שימוש יותר תכוף כך עוצמתו נדרשת לעלות בהתאם.
 • סכינים או פטישים? – טוחני אשפה מסוימים טוחנים את המזון בעזרת פטישים, טכנולוגייה בטיחותית ה"דוחפת" את המזון לדפנות הטוחן ושם המזון מתחיל את תהליך הטחינה.
  בניגוד לסכינים, טכנולוגיית הפטישים הינה בטיחותית ביותר והונדסה למניעת פציעות.
 • בידוד לרעשים – טוחן האשפה נמצא במטבח הביתי שלנו ולכן נרצה להימנע ככל האפשר מרעשים מיותרים. יש לבדוק את רמת הרעשים של טוחן האשפה (האם יש בידוד כנגד רעשים) בזמן טחינת מזון.